Ing. Mira Vlach - projektové řízení, informatika a marketing

Ing. Mira Vlach > Aktuality > Zhodnocení konference Etika v podnikání a ve společnosti

Zhodnocení konference Etika v podnikání a ve společnosti

18. 11. 2009, napsal Ing. Mira Vlach:

Brát své podnikání jako službu zákazníkům a veřejnosti, ne pouze jako nástroj k vydělávání peněz. Tak zněl hlavní odkaz konference o etice, která se konala 12.11. v Ostravě.

Dalšími zajímavými myšlenkami bylo zahrnutí základů etiky do výuky na školách, aby napomáhala úloze rodiny při formování osobnosti dětí, nebo zamyšlení nad úlohou bank a státu při utváření etického prostředí. Často zaznívaly odkazy na historii a filozofii firmy Baťa, i díky návštěvě manželky Tomáše Bati ml., paní Sonji Baťové. Situaci u sebe a vlastní přístup k etice představilo také několik velkých firem působících v ČR.

Aby etika v podnikání nezůstala jen na úrovni diskuze, je třeba se podle ní také chovat. Věřím tomu, že atmosféra na této konferenci byla taková, aby upevnila nebo měla kladný vliv na chování lidí a přítomných zástupců firem. A to i přesto, že některá vystoupení, např. velmi otevřený projev místopředsedy senátu pana Pitharta, nevyzněla příliš optimisticky.

Edgar Wille, více než osmdesátiletý sečtělý brit z univerzity Ashridge, věnující se managementu a udržitelnému rozvoji, při diskuzi s námi organizátory akce řekl hlubokou myšlenku. Jako poradci firem jsme spoluzodpovědní za směřování společnosti, protože spíše než politici jsou to často více firmy, kdo tento směr určuje. Souhlasím s tím a beru si to k srdci. Proto rád zájemcům vypálím a pošlu CD se zvukovým záznamem konference v MP3, které bylo dáno volně k šíření. Stačí mi napsat na email spolu s vaší adresou. (Doplnění: Odkaz na zvukový záznam ke stažení)

Celou akci pořádal Rotary klub, organizačním garantem byla firma HM Partners v čele se Zdeňkem Michálkem. Jsem rád, že jsem mohl být nápomocen. Výtěžek bude věnován na rozvoj etické výchovy, realizaci projektu na vymýcení dětské obrny Polio plus a pomoc postiženým povodněmi. Pokud budou okolnosti příznivé, mohla by se podobná akce opakovat za 4 roky.

Obsah a program konference

Záštitu nad konferencí převzali:

Program konference byl potom takovýto:

Sonja Baťová – odkaz Tomáše Baťi

1. Tématický blok – Člověk a jeho etický potenciál

2. Tématický blok – Firma a její vliv na etiku podnikání

3. Tématický blok – Stát a jeho role v dnešní krizi

4. Tématický blok – Globální svět a jeho propojenost

Osazenstvo konference Etika v podnikání a ve společnosti 2009
Osazenstvo konference Etika v podnikání a ve společnosti 2009


Paní Baťová je i ve vyšším věku velmi vitální: přiletěla sama, po cestě z letiště si stihla vyřídit email pomocí Blackberry a prý stále lyžuje
Paní Baťová je i ve vyšším věku velmi vitální: přiletěla sama, po cestě z letiště si stihla vyřídit email pomocí Blackberry a prý stále lyžuje

Odběr novinek

Chcete-li být stručně upozorněni na nové články a aktuality, přidejte si RSS kanál tohoto webu do čtečky zpráv nebo přihlaste svou emailovou adresu k odběru novinek přibližně jednou měsíčně:

Vaše emailová adresa:

Ochrana soukromí: Vaše emailová adresa zůstane zachována v naprosté tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnuta. Novinky jsou zasílány formou stručného textového emailu jednou nebo maximálně dvakrát měsíčně. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu uvedeného na konci každého emailu.


2022 © Ing. Mira Vlach – Všechna práva vyhrazenaskolenipm.cz