Ing. Mira Vlach - projektové řízení, informatika a marketing

Ing. Mira Vlach > Články > Proč plánovat projekty aneb jízda s navigací

Proč plánovat projekty aneb jízda s navigací

24. 9. 2010, napsal Ing. Mira Vlach:

Shrnutí: Přehled důvodů proč se vyplatí plánovat projekty, ilustrovaných na jednoduchém přirovnání k jízdě autem s GPS navigací.

Alespoň základní plánování je jednou z klíčových zásad dobrého řízení projektů. Lidem, kteří už pracovali na projektech vedených dobře připravenými manažery, to nezní jako fráze. Je rozdíl, jestli manažer projektu nemá koncepci, vaří z vody a pak hasí požáry, nebo jestli má stále jasnou představu o tom, co je kdy zapotřebí udělat. Kdo dobré vedení dosud nezažil, ten si to asi představit nedokáže.

Plánování projektů je v něčem velmi podobné jízdě autem s GPS navigací. I zde platí, že první zkušenost bývá velmi dobrá, podobně jako u kvalitně řízeného projektu.

Projekt jako jízda podle GPS navigace

Následující body popisují, v čem je využití GPS navigace podobné využití plánování pro řízení. Ani jeden nástroj, projektové plány ani GPS, nesmíte používat bezmyšlenkovitě. Pro dosažení požadovaných výsledků je naopak dobré vědět, jak nástroj funguje. Vybírá nám např. navigace nejkratší, nebo nejrychlejší trasu? Jedu vůbec na správné místo? Povede trasa přes placené úseky?

GPS navigace, podobně jako dobrý plán projektu:

Reálná situace plánování v projektech

Ačkoliv srovnání s GPS navigací mi přijde v mnohém trefné a zajímavé, u projektů vidíme i mnoho jiných dobrých důvodů, proč ztratit nějaký ten čas plánováním.

Hlavní důvody proč plánovat jsou:

Samozřejmě, že plánování projektu nemá jen výhody, ale i své nevýhody. Napadnou vás i nějaké jiné než mne? Mezi nevýhodami bych zmínil hlavně:

Ganntův diagram - část projektového plánu

Ganttův diagram, který může být součástí projektového plánu

Při zmínce o plánování projektu se většině lidí vybaví nejvíce harmonogram ve formě Ganttova diagramu. Zákazníkům se líbí, vypadá pěkně… Bylo by ale chybou myslet si, že právě o něm je jádro plánování projektu. Zrovna tato část plánu je u mnoha projektů spíše podružná, někdy až zbytečně zavádějící a odrážející spíše přání top manažerů než realitu.


Odběr novinek

Chcete-li být stručně upozorněni na nové články a aktuality, přidejte si RSS kanál tohoto webu do čtečky zpráv nebo přihlaste svou emailovou adresu k odběru novinek přibližně jednou měsíčně:

Vaše emailová adresa:

Ochrana soukromí: Vaše emailová adresa zůstane zachována v naprosté tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnuta. Novinky jsou zasílány formou stručného textového emailu jednou nebo maximálně dvakrát měsíčně. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu uvedeného na konci každého emailu.


2022 © Ing. Mira Vlach – Všechna práva vyhrazenaskolenipm.cz