Ing. Mira Vlach - projektové řízení, informatika a marketing

Ing. Mira Vlach > Články > Neúspěchy a problémy v projektech

Neúspěchy a problémy v projektech

24. 7. 2010, napsal Ing. Mira Vlach:

Shrnutí: Neúspěšné a problémové projekty poskytují mnoho možností pro ponaučení, ale informace o nich se hůře shánějí, protože svými neúspěchy se nikdo moc nechlubí.

projektu se často říká, že je úspěšný, když je dosaženo předpokládaného výsledku v plánovaném rozpočtu, v předem stanoveném termínu, při dosažení spokojenosti klienta. Mnohem zajímavější však může být podívat se na neúspěšné projekty a problémy v projektech. Kromě toho, že poukazují na to, v čem je kvalitní řízení projektů užitečné, tak nás mohou naučit mnoho o tom, na co bychom si měli dávat pozor.

Exemplárně neúspěšné projekty jako vítané sousto pro tisk

Asi nejviditelnější jsou ty neúspěšné projekty, o kterých píší noviny a dostanou se do zpráv televizí. Většinou jde o větší projekty, často se státní účastí nebo týkající se nějakým způsobem veřejnosti. Mnoho manažerů si může myslet, že se jich podobné problémy netýkají, každý však může udělat podobné chyby v menším měřítku. Zde je jen několik příkladů z mnoha:

Samozřejmě není snadné hodnotit zpětně řízení cizího projektu. Přesto se však chybám dá často předejít a některé z uvedených příkladů poukazují, že někdy o neúspěchu rozhodují snadno přehlédnutelné maličkosti. Tato kategorie neúspěšných projektů nejlépe ukazuje kam projekt vedou pochybení při řízení projektů.

Běžné problémy v projektech

Zatímco zřejmý neúspěch projektu, podobný těm zmíněným, poznáme snadno, ve většině projektů se potkáváme s mnohem menšími problémy. Tyto problémy jsou možná méně výrazné, o to však častější. Neohrožují vždy celý projekt a nemusí být tak očividné, přesto výrazně snižují efektivitu projektů – ať už z hlediska peněz, pověsti realizačního týmu, spokojenosti zákazníka nebo pracovníků atp. Právě pro udržení firemní pověsti a dobré pracovní morálky může ze strany samotného vedení existovat snaha problémy moc nevytahovat ani vnitrofiremně, natož na veřejnosti. To je pochopitelné, chyby se tak však často opakují i v dalších podobných projektech.

Příklady častých problémů jsou:

Protože u mnoha projektů není často předem upřesněno, čeho se chce dosáhnout, mnohem hůře se pak i posuzuje nakolik došlo k odchýlení od původních záměrů a jestli byl projekt úspěšný nebo ne.

Úspěšnost projektu je pak důležitá hlavně proto, že lze položit rovnítko mezi úspěšností a úsporou resp. lepšími přínosy. Ponaučení z každého projektu je jedním ze základních nástrojů jak zvyšovat úspěšnost budoucích projektů.

Podělte se anonymně o své zkušenosti

Mnoho ponaučení z projektů zůstane nevyužito proto, že se s nimi nedostatečně pracuje. Pokud vás v průběhu čtení článku napadly jakékoliv zajímavé zkušenosti z problémových projektů, budu velmi rád, když využijete rychlý a jednoduchý anonymní formulář. Tam můžete stručně napsat své postřehy ke svému projektu nebo tip na veřejně známý neúspěšný projekt.

Náhled dotazníku pro zaslání zkušeností s problémovým projektem

Náhled dotazníku pro zaslání zkušeností s problémovým projektem.


Odběr novinek

Chcete-li být stručně upozorněni na nové články a aktuality, přidejte si RSS kanál tohoto webu do čtečky zpráv nebo přihlaste svou emailovou adresu k odběru novinek přibližně jednou měsíčně:

Vaše emailová adresa:

Ochrana soukromí: Vaše emailová adresa zůstane zachována v naprosté tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnuta. Novinky jsou zasílány formou stručného textového emailu jednou nebo maximálně dvakrát měsíčně. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu uvedeného na konci každého emailu.


2023 © Ing. Mira Vlach – Všechna práva vyhrazenaskolenipm.cz