Ing. Mira Vlach - projektové řízení, informatika a marketing

Ing. Mira Vlach > Aktuality > Projektové řízení a Leadership součástí výuky na SOŠ a VOŠ

Projektové řízení a Leadership součástí výuky na SOŠ a VOŠ

15. 7. 2009, napsal Ing. Mira Vlach:

Od září 2009 budou mít studenti vybraných technických škol (SOŠ a VOŠ) možnost vyzkoušet nové zajímavé předměty v rámci pilotního projektu v Moravskoslezském kraji.

Projekt Auto Academy, který je iniciován Moravskoslezským automobilovým klastrem, má za cíl pomocí dotací připravit nové, mimořádně kvalitní předměty pro studenty technických škol a zvýšit tak atraktivitu těchto oborů.

Protože jsem se aktivně podílel na přípravě modulů jak projektového řízení, tak i leadershipu nemůže být mé hodnocení zcela objektivní. Musím však říct, že účast na tomto projektu plně splnila jedno z mých důležitých kritérií, kterým je podílet se jen na smysluplných projektech.

Důvody proč si myslím, že připravované předměty budou výborné, jsou tyto:

V případě projektového řízení (autoři Petr Kala, Mira Vlach a Jan Doležal) hodnotím jako výjimečné to, že se podařilo látku uceleně prolnout zajímavou a přitom jednoduchou případovou studií, vyhnout se komplikovaných výpočtům a soustředit se na opravdu klíčové prvky a principy řízení projektu. To vše způsobem, který obohatí nejen budoucí projektové manažery, ale i členy projektových týmů. Vzniklá publikace, která je mj. v souladu se standardem IPMA, tak podle mě představuje praktickou příručku, která momentálně není běžně na českém trhu k dostání.

Snad ještě zajímavější je publikace připravená pro výuku předmětu leadership (autoři: Radek Maňásek za FranklinCovey a lektoři HM Partners Zdeněk Michálek, Pavel Prokop, Danka Vopálecká, Stáňa Podžorná; koordinace autorů Mira Vlach). Zde věřím, že vznikla kostra skutečně ojedinělého předmětu. Zde bylo hlavním upozornění na nešvary tradičního direktivního řízení a představení konceptu skutečného vedení založeném na vizi, principech a vnitřních hodnotách. Nedílnou součástí předmětu jsou základy hospodaření s časem, zvládání stresu, vedení týmů, základních manažerských technik apod.

Z hlediska tvůrců předmětu je tak projekt téměř u konce a zbývá ještě školení pedagogů, kteří budou předmět od září učit a samozřejmě bude hodně záležet i na výsledcích pilotního ročníku a reakcích studentů. Nezávisle na tomto výsledku však věřím, že jde o skutečně dobrý záměr a že dojde k rozšíření předmětů i na další školy v Moravskoslezském kraji. Těší mě to i z toho důvodu, že by tím došlo k naplňování mé vize o rozšiřování povědomí projektového řízení i u laiků.


Odběr novinek

Chcete-li být stručně upozorněni na nové články a aktuality, přidejte si RSS kanál tohoto webu do čtečky zpráv nebo přihlaste svou emailovou adresu k odběru novinek přibližně jednou měsíčně:

Vaše emailová adresa:

Ochrana soukromí: Vaše emailová adresa zůstane zachována v naprosté tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnuta. Novinky jsou zasílány formou stručného textového emailu jednou nebo maximálně dvakrát měsíčně. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu uvedeného na konci každého emailu.


2019 © Ing. Mira Vlach – Všechna práva vyhrazenaskolenipm.cz