Ing. Mira Vlach - projektové řízení, informatika a marketing

Ing. Mira Vlach > Články > Čtvrt roku adrenalinu pro váš projekt

Čtvrt roku adrenalinu pro váš projekt

18. 8. 2015, napsal Ing. Mira Vlach:

Souhrn: K rychlému dokončení vleklých projektů existuje v některých případech překvapivě snadné řešení a ověřený model spolupráce. Stačí si říct kouzelná slova “tohle nefunguje dobře, takhle to dál nejde” a přizvat k projektu další osobu, které budete pravidelně skládat účty.

Dnes vám chci dát praktické tipy, jak můžete zdarma pro vlastní účely využít princip pravidelného skládání účtů, abyste urychlili (a částečně i zkvalitnili) váš důležitý projekt.

Jak to vypadá v praxi? Vy, jako realizátor projektu, si sami týdně stanovujete úkoly a hlavním úkolem vašeho nového parťáka je poctivě s vámi vyhodnocovat jejich (ne)splnění. Přátelsky, konstruktivně a se železnou pravidelností. Výsledky vás pak nejspíš velmi příjemně překvapí.

Rady v tomto článku budou nejpoužitelnější za těchto podmínek:

Splňuje vaše situace všechny podmínky? Super, připravte se zmáčknout u vašeho projektu imaginární “turbo” tlačítko.

Urychlovací tlačítko pro váš projekt? (Image courtesy of Stuart Miles at FreeDigitalPhotos.net)
Urychlovací tlačítko pro váš projekt? (Image courtesy of Stuart Miles at FreeDigitalPhotos.net)

Testováno na sobě a jiných lidech

Proč si myslím, že výše zmiňovaný princip je jedním z nejvíce efektivních? Protože to mám už v praxi vyzkoušeno na sobě a následně i na mnoha jiných lidech.

U sebe si troufnu říct, že bez tohoto principu bych snad dosud nespustil své otevřené školení základů projektového řízení pro živnostníky, manažery a drobné podnikatele. Je to příklad oddalovaného a prodlužovaného projektu, při kterém nástup na týdenní cyklus úkolování zásadně urychlil jeho průběh. Probíhalo to takto:

Zpětně vidím dlouhé a víceméně zbytečné prodlevy hlavně od podzimu 2013 až do jara 2014. Teprve po domluvě s Luckou jsem mnohem lépe držel pozornost na podstatných úkolech a i mezi prací pro klienty jsem to nějak stíhal. Věděl jsem co chci i jak to udělat, stačilo občas jen vzájemnou spoluprací přirozeně a lehounce popostrčit. Při tomto nastavení to prostě fungovalo a za pár měsíců jsem udělal hromadu práce.

Na základě této skvělé zkušenosti jsem metodu začal nabízet i komerčně jako službu Projektový dotahovač™. Vyzkoušel a ladil jsem ji snad s desítkou lidí v různých prostředích a projektech – s podobně dobrými výsledky. Občas jsem při zkoušení metody prošlapal i pár slepých uliček, ale to k tomu patří. V tomto článku se s vámi podělím o základní tipyzjednodušený návod. Z placené verze metody zde neuvádím odladěné formuláře k rozplánování projektu, pokročilé rady a praktické ukázky uplatnění na různých projektech.

Vyzkoušejte: Hlavní princip

Jako člověk s projektem k realizaci (tzv. realizátor) se domluvte s další osobou (tzv. dotahovačem ™). Společně projekt přiměřeně rozplánujte, ať máte dobrou představu co vás čeká a ověříte v kostce proveditelnost projektu. Domluvte se taky na detailech spolupráce.

Dotahovač, kterého si najdete, není manažer projektu, funguje jenom jako skvělý tempomat. Může navíc nabízet nezaujatý pohled, vlastní manažerskou (ne nutně odbornou) zkušenost a poradní hlas. Realizátorovi zůstává plná kontrola nad řízením projektu, přičemž se od něj očekává, že na projektu bude soustavně pracovat a plnit úkoly, které si sám stanoví.

Pozor: Pokud chybí odborné zkušenosti s projektem vám i dotahovači, budete nejspíš potřebovat kvalifikované rady od dalších osob, které pomůžou s odbornou částí projektu. Jinak by mohl vzniknout nepěkný paskvil, který vám moc radosti neudělá.

Hned po prvním plánování nastartujte týdenní cyklus, ve kterém si na sebe bere realizátor sám dobrovolně úkoly a dotahovač garantuje efektivní průběh stručných pravidelných týdenních schůzek (lze i na dálku). V rámci schůzek se jednotlivé úkoly vyhodnotí, stanoví se další, dotahovač nabídne nezaujatý pohled a poskytne realizátorovi zpětnou vazbu.

Rozhoupejte se jen jednou, ale pořádně!

Nejlepší projekt k realizaci v tomto režimu je takový, za který je realizátor ochotný dát ruku do ohně a naprosto bez pochyb se k němu upsat. Nebo třeba dát pět tisíc na stůl jako nevratnou zálohu, pokud se na projekt vykašle. “Nechceš psát domluvenou diplomku a chceš jet raději meditovat do Indie? Fajn, ale záloha propadá.” Záloha není vyloženě nutná, ale je to dobrý indikátor toho, jak moc jste svolní se k realizaci projektu zavázat.

Když se rozhodnete a zavážete makat na daném projektu s vysokou prioritou až do konce, má to jednu naprosto zásadní výhodu. Spolu s dotahovačem výborně zatočíte s případnou rozhodovací paralýzou. Nemusíte opakovaně řešit, na kterém ze svých projektů pracovat, a i aktuální úkoly máte díky týdenním cyklům celkem jasně dané.

Hlavní doporučení, aby spolupráce dobře fungovala

Co dál?

I když metoda dotahovače není všelék, při správném použití mělo uplatnění této služby na projekt vždy podobný efekt jako rychle působící dávka adrenalinu, která vydrží alespoň 3 měsíce, nebo až do konce projektu. Princip pravidelného skládání účtů je mocný a je škoda ho nezkusit.

Máte kamaráda nebo známého, kterému by se dotahovač pro jeho projekt hodil? Třeba ocení, když mu pošlete odkaz na tento článek. A můžete se mu coby dotahovač rovnou nabídnout.

Jste nervózní z projektu, který moc nestíháte a pořád ho odkládáte? Najděte si parťáka a zkuste to podle doporučení výše. U mě i jiných většinou opravdu platilo, že ve dvou se to lépe táhne.


Odběr novinek

Chcete-li být stručně upozorněni na nové články a aktuality, přidejte si RSS kanál tohoto webu do čtečky zpráv nebo přihlaste svou emailovou adresu k odběru novinek přibližně jednou měsíčně:

Vaše emailová adresa:

Ochrana soukromí: Vaše emailová adresa zůstane zachována v naprosté tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnuta. Novinky jsou zasílány formou stručného textového emailu jednou nebo maximálně dvakrát měsíčně. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu uvedeného na konci každého emailu.


2024 © Ing. Mira Vlach – Všechna práva vyhrazena



skolenipm.cz